Reference výzva č. 56

https://www.youtube.com/watch?v=20eKzEnDnxs&feature=youtu.be

 

JAZYKOVĚ VZDĚLÁVACÍ POBYT PEDAGOGŮ V RAKOUSKU 2015

Naše škola se zapojila do výzvy č. 56 OPVK MŠMT a získala grant na podporu výuky cizích jazyků.

Tento kurz probíhal v hlavním městě Rakouska – ve Vídni od 9.8. 2015 – 23.8. 2015 na Sprachinstitut Austria  „APLHA“.

Ještě před odjezdem jsme se musely podrobit písemnému testu, podle kterého jsme byly zařazeny do skupiny A2 – základní stupeň (Grundstufen).

Výuka probíhala každý den od 11.15 – 15.00 s deseti minutovou přestávkou. Po dobu celého kurzu  jsme měli pouze jednu lektorku Mag. Irene Pfeiffer. První den nás velmi srdečně přivítala a zároveň se všichni spolužáci mezi sebou seznámili a řekli o sobě několik slov. Naše skupinka se skládala z 12 žáků, kteří byli z různých zemí a to: Polsko, Rusko, Ukrajina, Chorvatsko, Rumunsko, Itálie, Írán, Amerika - smíšené společnosti. Naši spolužáci byli převážně mladí lidé, kteří bydlí v Rakousku (momentálně nezaměstnaní) a jsou vysláni přes Úřad práce k zdokonalování německého jazyka. Ostatní se kurzu zúčastnili převážně k rozšíření slovní zásoby a zlepšení gramatiky.

Zobrazit více...

Paní lektorka měla po celou dobu kurzu všechny hodiny velmi důkladně připravené. Spolupracovali jsme týmově, neustále nás přesazovala, abychom se navzájem lépe poznávali. Výuka byla formou skupinových her, rozhovorů, doplňovaček, křížovek, domin, samostatné práce např. psaní dopisů nebo emailů, rozbory a poslechy textů,  a taktéž video ukázky. Na závěr každého dne měla připravenou třešničku na sacher dortu –  domácí úkoly.

Škola všem účastníkům nabízela bezplatně po výuce různé programy: prohlídka památek, prohlídka večerní Vídní, návštěva koncertu, divadla, Jazz clubu, rozhovory z jinými lektory této instituce aj.

Samozřejmě jsme i my poznávaly krásnou Vídeň, která se pyšní mnoha památkami z rakousko-uherské monarchie. Taktéž jsme ochutnaly pravou vídeňskou kávu, sacher dort a  viener Schnitzel.

Dne 15.8. jsme měly v rámci projektu zorganizovanou cestovní kanceláří Dery Opava- prohlídku večerní Vídní s průvodcem. Měly jsme možnost prohlédnout si vídeňské středověké uličky, krásná náměstí, historické památky a nejlépe střežená tajemství na krásné večerní procházce městem Starého Města: Vídeňská opera, Mozartův dům, katedrála svatého Štěpána, Hofburg palác a Náměstí návštěva hrdinů. Podél cesty byly slyšet příběhy o historii a kultuře od průvodce. Na konec jsme si pochutnaly na rakouské večeři v tradiční místní restauraci.

Na závěr jsme obdržely certifikát od paní Irene a předaly jsme jí propagační materiály naší školy a maličkosti typické pro českou republiku.  

Tento kurz byl velmi zajímavý, zábavný a naučný.  Věříme, že získané vědomosti, znalosti a poznatky budeme moci v budoucnosti využívat a předávat našim žákům i pedagogům. 

A jak jsme si to tam hezky užívaly si můžete  prohlédnout.

Mgr. Marcela Šuráňová, Bc. Blanka Ovesná, srpen 2015 

 

JAZYKOVĚ VZDĚLÁVACÍ POBYT PEDAGOGŮ NA MALTĚ 2015

Dobrý večer, jak jsem slíbil posílám dojmy z prvních čtyř dnů pobytu.

Let:

Vše zcela bez problémů. Na letišti mě již očekával Daniel, jak bylo dohodnuto, a dopravil mě na ubytování.

Ubytování:

Dosud jsem byl účastníkem několika podobných cest a musím uznat, že jsem s ubytováním velmi spokojen. Daniel s Nadine jsou velmi milý a sympatický pár. Nic není problém, na všem se dohodneme a hned od začátku jsem se zde cítil zcela přirozeně. Byt je zhruba 30 minut pěší chůze podél moře a přes staré město do školy a současně leží přímo u moře a v centru města. Jedná se o velký vzdušný byt s velkým balkonem ve 4. patře přímo nad kotvištěm jachet s výhledem na panorama Valetty. Osobně to považuji za velký luxus a trávím kocháním se tímto nádherným výhledem notně času. Samotný pokoj není příliš velký, ale přesto naprosto dostačující a poskytující dostatek soukromí. Navíc mi byla přidělena vlastní, zřejmě nově zařízená koupelna, což považuji opět za znatelné plus.  Celý byt je mi plně k dispozici (samozřejmě kromě vlastního pokoje majitelů), včetně kuchyně.

Zobrazit více...

Pokud bych měl tedy objektivně zhodnotit ubytování: někdo, kdo je zvyklý na perfekcionismus, by jistě našel na dané domácnosti mouchy (např. nádobí se myje až když je zase potřeba), ale bezprostřednost obou majitelů, pohoda kterou to vytváří a lokalita v níž se byt nachází, tvoří velmi příjemné prostředí a svým přátelům bych jej rozhodně doporučil.

Počasí:

Nebe bez mráčku, věčné slunce od rána do večera, ideální pro relaxaci u moře. Pro mě osobně je ovšem počasí zde trestem. Velká vlhkost vzduchu s vysokými teplotami jsou pro mě vražedná kombinace – zde jde samozřejmě pouze o mé subjektivní vnímání a pro jiné osoby by bylo ideálem.

Škola:

Škola je umístěna přímo ve starém městě ve Valettě na velmi výhodném místě. Student může o přestávkách procházet pamětihodnosti Valetty či  si dát k obědu sendvič a zajít si 100m od školy na vyhlídku (parčík) s nádhernými výhledy na celý Velký přístav. Velmi vysoce hodnotím organizaci prvního dne, kdy u vstupu do školy stál jeden z manažerů školy se seznamem nových studentů, neformálně je přivítal a navigoval je do jejich tříd. První hodiny pak probíhaly pod vedením dalšího z manažerů, který seznámil studenty se školou a možnostmi, které poskytuje a provedl je opět velmi neformálně po nejbližším okolí školy (při komentované procházce městem). Až následně začala samotná výuka. Z osobní zkušenosti vím, že např. pro studenty, kteří ještě nemají s podobnými kurzy zkušenost je první den ( přihlášení se na recepci, vyhledání třídy, podivný pocit při čekání na příchod vyučujícího v místnosti plné dalších atd.) často stresujícím prožitkem. V tomto případě vše zmíněné zcela odpadlo, na procházce jsme se přirozeně seznámili a vše probíhalo zcela nenuceně a příjemně.

Lektorka i spolužáci jsou velmi příjemní lidé a ve třídě funguje vše tak jak má. S průběhem kurzu jsem velmi spokojen – jsme pouze tři studenti ve třídě (žertem říkám, že se jedná spíše o čajový dýchánek než kurz), což umožnilo vytvořit velmi nenucenou, přirozenou a hlavně produktivní atmosféru. Lektorku považuji za nanejvýš erudovanou.  Hovořil jsem s několika dalšími kolegyněmi (české učitelky) účastnící se jiných kurzů na dané škole a hovoří podobně (všude se skutečně dodržuje velikost skupin do cca 8 osob).  Jedná se o menší školu, což osobně považuji za velkou výhodu, s dostatečným vybavením.

Protože je škola umístěna v jedné z uliček starého města, je okolo celá řada obchodů, restaurací a malých snack barů, není tedy problém s případným stravováním – cena chutných sendvičů (např. pro  mě osobně v daných klimatických podmínkách zcela dostačující oběd) se pohybuje mezi 2-3 EUR a salátů, pasty či pizzy mezi 5-7 EUR, což po vlastních zkušenost z jiných evropských metropolí shledávám jako levné.

Škola celkově: má velká spokojenost, profesionální, přesto příjemný způsob organizace i výuky, výborná lokalita, malá škola, malé skupiny = příjemné a výhodné pro studenty.  

Volný čas:

Ve volném čase projíždím místní památky a v pozdním odpoledni chodím plavat na nedalekou pláž. Díky velikosti ostrova je vše v dosahu pěší chůze nebo krátké cesty autobusem (z centra města se lze do 30 min. dostat autobusem do jakéhokoli jiného města na ostrově). Pláž je cca 1 km od ubytování. Moře je čisté, teplé, bez obtěžujících živočichů či rostlin (medúzy atp.). Opět musím poznamenat, že koupání s panoramatem Valetty před sebou je zajímavý a rozhodně příjemný zážitek.  Malta jako celek je krásná lokalita a pro učitele dějepisu je to skutečný ráj – historické památky zde jsou skutečně na každém kroku.

Fakultativní výlety nabízené školou nevyužívám - individuální turistika výjde na zlomek ceny fakultatnivního výletu. Prozatím jsem se orientoval na památky v pěším dosahu od Valetty (tj. cca do 10 km).

Celkově: naprostá spokojenost

Uznávám, že každý z nás má jiné standardy, ale osobně jsem skutečně se svým dosavadním pobytem velmi spokojen.

Kdyby Vás zajímalo cokoli dalšího, napište a já určitě doplním.

S pozdravem

Martin, srpen 2015 

 

POBYT STUDENTŮ A PEDAGOGŮ V ARGENTINĚ 2006

CK Dery se od počátku cesty studentů Mendelova gymnázia Opava do Argentiny velmi angažovala. Studenti MGO spolu s pedagogickým doprovodem absolvovali setkání na VII. mezinárodním modelu UNESCO v r. 2006, 1.-10.10.

Díky CK Dery měli všichni z MGO bezproblémově zajištěné letenky, perfektně zorganizovanou druhou část pobytu v Argentině, včetně přírodovědných a historických exkurzí, dopravy, ubytování.

Chci vyzdvihnout hlavně výborně zvládnutou logistiku celé akce, protože vše proběhlo absolutně hladce a bez problémů. I díky komplexnímu zajištění CK Dery, vzpomínky na cestu do Argentiny pro zúčastněné budou navždy spojeny s krásným cestováním a úžasnými zážitky.

Mgr. Jana Prošvicová